Każdego roku przed nadchodzącym sezonem zimowym, wiele osób rozważa zakup nart. Niezależnie od tego, czy chcemy nabyć sprzęt nowy, czy używany, wybór powinien uwarunkowany być co najmniej kilkoma czynnikami. Podstawowy parametr, jaki koniecznie musimy wziąć pod uwagę to długość nart. Należy zdawać sobie sprawę, że długość nart może być różna w zależności od przeznaczenia sprzętu, umiejętności oraz rodzaju narciarstwa. Dla przykładu dobrze jeżdżąca osoba, o wzroście 180 cm, potrzebować będzie innej długości nart niż początkujący narciarz o tym samym wzroście. Jak już wspomniano, bez względu na poziom zaawansowania, innej długości nart potrzebować będziemy również w zależności od rodzaju uprawianego narciarstwa.

Narciarstwo alpejskie

Najpopularniejsza forma białego szaleństwa, zrewolucjonizowana w ostatnim 20 leciu poprzez pojawienie się taliowanych nart carvingowych. Zmieniła się technika jazdy a co za tym idzie konieczność używania długich nart. Do lamusa odeszły czasy, kiedy długość nart określało się dodając do wzrostu narciarza 30-40 cm.

Początkujący

Osoby rozpoczynające przygodę z narciarstwem alpejskim, używać muszą nart nieco krótszych niż ci, którzy już jeździć potrafią. Długość nart dla początkujących ustalamy, odejmując od wzrostu około 25 centymetrów.

Średniozaawansowani

Osoby średniozaawansowane, jeżdżące rekreacyjnie, powinny mieć narty typu allmountain (allround). Ich długość określamy poprzez odjęcie od 15 do 20 centymetrów od wzrostu narciarza. Kobiety powinny mieć narty od długości do brody (około 20 cm mniej niż wzrost), mężczyźni narty do nosa, około (15 cm mniej niż wzrost). Zaawansowani, bądź narciarze o większej masie ciała używają zwykle nieco dłuższych nart. W tym przypadku, kobiety od wzrostu odejmują 15 cm, a mężczyźni około 10 cm.

Zaawansowani

Inaczej sprawa doboru długości nart ma się wówczas, jeżeli narciarz ma sportowe zacięcie i startuje amatorsko w zawodach czy trenuje na tyczkach. Tu decydujące znaczenia ma wybrana dyscyplina narciarska. Narty slalomowe, zazwyczaj mocno taliowane powinny sięgać narciarzowi do brody, a gigantowe, gdzie prędkości są o wiele większe, w związku z czym potrzebujemy większej stabilności i kontroli narty, dobieramy według zasady wzrost plus 10 cm.

Freeride

W ostatnich kilku sezonach, szczególnie dużą popularność zdobywa sobie jazda poza trasowa i terenowa, zwykle w głębokim śniegu po nieprzygotowanych ratrakiem stokach. Narty do freeride mają zupełnie inną konstrukcję niż narty “trasowe” w związku z czym ich długość inaczej dobieramy. Nowoczesne narty freeridowe są bardzo szerokie na całej swej długości i minimalnie lub wcale nie taliowane. Duża szerokość nart pozwala na utrzymywanie się na powierzchni głębokiego śniegu, dając narciarzowi uczucie surfowania po śnieżnym puchu. Profil narty freeride jest również zupełnie inny niż nart alpejskich. Tzw. rocker, czyli wycięcie do góry dziobu i talii nart. Taki kształt sprawia (przypominający nieco banana), że krawędź efektywna narty jest dużo krótsza niż jej długość. W związku z tym narty freeride są dłuższe. Wybierając takie deski, do wzrostu dodajemy około 5-15 cm, w zależności od umiejętności.

Ski touring (skitury)

Podobnie jak freeride, coraz więcej zwolenników ma narciarstwo skiturowe, czyli turystyka narciarska. Narty turowe wyposażone są w specjalnie skonstruowane wiązania, które podczas chodzenia mają wolną piętę, co umożliwia swobodne poruszanie się pod górę. Przed zjazdem, blokada umożliwia używanie ich jak zwykłych wiązań alpejskich. Dodatkowym obowiązkowym wyposażeniem nart skiturowych, są foki, które zakładamy na ślizg podczas podejścia. Zapobiegają one cofaniu się nart w trakcie chodzenia. Dobór długości nart do skituringu jest nieco bardziej skomplikowana. Ponieważ narciarz skiturowy zwykle porusza się poza wytyczonymi trasami (dotyczy to zarówno podejść, jak i zjazdów), narty muszą być na tyle krótkie, żeby łatwo było nimi manewrować w trudnym terenie (leśne zjazdy) jednocześnie na tyle długie, aby nie zapadały się podczas pokonywania zaśnieżonych stoków czy polan. Kompromisem, jest wybór nart o długości odpowiadającej wzrostowi narciarza bądź nieco krótszych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *