Polskie góry – wyjątkowe miejsce dla turystów – wyjeżdżając na wczasy, na czas wakacji albo weekend często kierujemy się na południe, czyli góry. Rzesza turystów, odwiedzających góry jest z roku na rok coraz wyższai obejmuję nie tylko wczasowiczy z Polski, ale również z zagranicy. Wiele wyżyn jest warte swojej uwagi, często zwracamy uwagę na ich wielkość i piękno. Również ich historia i wiek budzi duże zainteresowania. W tym artykule dowiemy się jak wygląda ranking 10 najstarszych gór w Polsce.

10 najstarszych gór w Polsce

10. Beskidy

Góry te zaczęły przybierać większych rozmiarów aż 20 milionów lat temu. Rzeźba tego terenu przebiega dosyć łagodnie. W jej skład wchodzą łagodne szczyty i stoki. Najwyższym z nich jest Babia góra, która liczy 1725m n.p.m. powierzchnia jest złożona z fiszek karpackich i piaskowców. Największą atrakcją dla turystów jest Babiogórski Park Narodowy, który kilkanaście lat temu został wpisany do listu UNESCO w zakładce Światowych Rezerwatów Biosfery.

9. Bieszczady

To wyjątkowe miejsce, dla którego warto rzucić wszystko i wyjechać w dzikie Bieszczady powstało około 28 milionów lat temu. Świadczą o tym działania ludzkie, które odkryto. Pasmo górskie obejmuje Podkarpacie, Słowację oraz Ukrainę. Najwyższym szczytem bo stronie Polski jest Tarnica mierząca 1346m n.p.m. Góry te charakteryzują się pięknymi widokami na gęste lasy i krajobrazowe płonimy.

8. Tatry

Te wysokie góry liczą 30 milionów lat. Są jedne z najpopularniejszych pasm górskich w Polsce. Ich powierzchnia obejmuje 175 km2, a najwyższym szczytem są rysy, które mierzą 2499m n.p.m i jest to najwyższy szczyt spośród polskich gór. Tatry oferuje wiele atrakcji dla turystów. Mają oni dostęp do 250 kilometrowych szlaków turystycznych. 4 kolejki liniowe, 160km tras narciarskich. Roślinność w Tatrach jest objęta jest ścisłą ochroną. Oznacza to, że tamtejszej roślinności nie można zrywać ani niszczyć.

7. Góry Stołowe

Zaczęły powstawać około 30 milionów lat temu. Obejmują obszar województwa dolnośląskiego. Rzeźba terenu charakteryzuje się licznymi piaskowcami oraz marglami ilasto-piaszczystymi. Wyjeżdżając do gór stołowych możemy uprawiać turystki wspinaczkowej oraz pieszo, podczas której napotkamy się na różne ciekawe i długie szlaki. Przez góry stołowe przebiegają międzynarodowe 4 trasy rowerowe. Tamtejszą atrakcje sprawują wyroby ze skał piaskowca.

6. Pieniny

Są to najstarsze wyżyny w paśmie górskim, w którym się znajdują. Ich początki liczą przeszło 200-250 milionów lat. Rzeźba terenu jest mocno zróżnicowana. Podczas wędrówki możemy napotkać pojedyncze skałki, ale również wielkie ściany skalne. Nie zabraknie również obszarów, które są pokryte gęstwiną lasów. Najpiękniejszym miejscem izi atrakcją z licznymi pętlami jest Dunajec.

5. Sudety

Ich początki obejmowały przeszło 300 milionów lat. Leżą na terenie Polski, Niemiec i Czech. Najwyższym szczytem jest Śnieżka licząca 1602m n.p.m. Dla turystów dostępne są liczne szlaki wspinaczkowe oraz pieszo.

4. Karkonosze

Ich historia zaczęła się 350 milionów lat temu. Obejmuje obszar aż 800 km2. To miejsce świetne dla turystów, którzy kierują się turystką pieszą jak i narciarską. Również znane środki wypoczynkowe takie jak Szklarska Poręba czy Piechowice są otwarte dla turystów.

3. Góry pieprzowe

Są jednymi z najstarszych gór w Polsce. Ich istnienie liczy około 500 milionów lat. Rzeźba terenu to przedeszysktim obszary stepowe. Jest to jedyne pasmo górskie gdzie znajduje się skupisko dzikich róż rosnących w Polsce. Ich miejsce można znaleźć na obszarach Wyżyny Sandomierskiej.

2. Góry Świętokrzyskie

Zajmują drugie miejsce w rankingu najstarszych gór, ponieważ ich początki liczy się przeszło 400-500 milionów lat. Są do dosyć niskie góry i charakteryzują się łagodnymi zboczami. Ich najwyższy szczyt Łysica mierzy 612m n.p.m. Góry te charakteryzują się malowniczymi dolinami, gołoborzami oraz lasami.

1. Góry Sowie

Powstały około 4.5 miliarda. Zaliczają się do najstarszych pasm górskich nie tylko w Polsce ale również w Europie. Ich teren liczy 200 km2 i znajdują się w województwie dolnośląskim. Najwyższym szczytem jest Wielka sowa, która liczy 1015m n.p.m. Jedną z największych atrakcji turystycznych są wierzę widokowe na polanach i skałkach. Góry są też dobrym wyborem dla turystów uprawiających turystykę pieszo, na rowerach lub nartach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *